Praktycznie 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został wytypowany Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który celebrowany jest dnia 16 listopada. Naprawdę dużo osób co dnia styka się z brakiem tolerancji i to właśnie ta data ma o tym przypominać. Jest to tak zwane nakłanianie do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów, żeby znaleźli wyjście z tego sporego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy przede wszystkim na tym, aby wykluczyć nietolerancję przez edukowanie, czy też przygotowywanie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu upowszechnianie akceptacji oraz nakłonienie do braku agresji wobec osób dyskryminowanych.

Cała ta aktywność była spowodowana przez systematycznie pojawiające się zjawiska przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji. Z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, zmagają się właśnie te grupy, co zaobserwowano na przestrzeni kilku lat. Oznaki nietolerancji mogą być ogromnie groźne dla osób dręczonych, dlatego też obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają komunikować o różnego rodzaju aktach przemocy, a także pomóc w odnalezieniu głównych motywów pojawiania się braku akceptacji. Żeby dociec, czym tak naprawdę jest respektowanie nie swoich praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz akceptacja różnic indywidualnych, przydatne są tego typu akcje, które zdecydowanie stają się pomocne w tym zakresie. Ponadto ma edukować, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, rozumienia innych ludzi, a także uznania różnorodności względem kultur.

Jak obchodzono w Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Jednogłośny manifest wygłosili prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast, w którym to proszą o zapobieganie fizycznej oraz werbalnej agresji wynikającej z rasizmu i homofobii, ale i też wykazują silne wsparcie dla tych osób. Pod wspólnym manifestem wstawił się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent Warszawy, Trzaskowski Rafał zasygnalizował, iż solidarność dnia 16 listopada będzie manifestowana przez wywieszanie tęczowych flag, jak i oświetlania budynków. Głównie w tęczowych barwach został oświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Tagi:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz